in ,

İtalya ve Kahve

Gelin hep birlikte, kahve temalı bir keyif molası verelim. Size uygun kahveyi seçmek bazen zor olabilir. Hangi kahveyi günün hangi saatlerinde içeceğimizi keşfedelim.

Özellikle son yıllarda birbiri ardına açılan ve bizi kaliteli kahveyle buluşturan bağımsız kahvecilerle birlikte, kahve en büyük tutkularımızdan birine dönüştü. Türk kahvesinin yeri ülkemiz için bambaşka olsa da, farklı coğrafyalardan gelen çekirdeklerle ve farklı kavurma, demleme, pişirme teknikleriyle hazırlanan kahvelerin cazibesi bambaşka işte bu kahve tutkusundan söz ederken sıkça karşılaştığımız kahvenin tam olarak ne anlama geldiğini, kahve çeşitlerinin ne olduğunu ve ne zaman tercih edildiklerini sizlerle paylaşmak istedik.

Kahve denilince aklımıza ilk gelen espressonun doğduğu İtalya geliyor.

Evett.. Kahveyi İtalyanlar bulmadı ama İtalya kahve ile özdeşleşmiş ülkelerden biri ve İtalyanlar gün içerisinde farklı saatlerde kahve içmeye  büyük önem veriyor. Espressonun doğduğu bu topraklarda kahvenin içilişi de kahveyi istemek de bizim kültürümüzden biraz farklı. İtalya’da sabah ayrı öğlen ayrı akşam ayrı kahve içmek gibi bir gelenek var. Gelin inceleyelim.

Caffe Espresso

Daha ayılamadım, makarnayı fazla kaçırdım, çok yoruldum bir kahve molası versek diyorsanız size espresso lazım. Espresso içmek, İtalya’da her anı kurtaran bir eylem, bu bakımdan Türk kahvesi ile benzeştiklerini söyleyebiliriz. Espresso hızlı hazırlanan bir kahve. İtalya’da kahve sipariş ederken başına caffe eklemelisiniz.

Cappuccino

Türkiye’de en bilinen İtalyan kahvesi cappuccino olsa gerek. Biraz büyükçe bir şeyler içeyim hemen bitmesin diyenlerin tercih ettiği kahvedir. İçinde espresso, süt ve süt köpüğü bulunur. Farklı bölgelerde farklı yapılışları olan cappuccino bazen sadece köpükten ibaret olabiliyor. Espresso gibi öğlen ya da akşam yemeğinden sonra tercih edilen bir kahve değil. Genelde kahvaltıda tercih ediliyor.

Caffe Lungo

Tat olarak espressodan daha hafif olan caffe lungo, süt konulduğu için içimi kolay ve yemeklerden sonra tercih edilen bir kahve türüdür. İsteğe göre su katılarak da yapılabiliyor.

Caffe Ristretto

Espressodan daha sert olan ristretto, yemek sonrası yakacağınız keyif puronuza eşlik etmesi için tercih edebilirsiniz.

Caffe  Americano

Türkiye’de alışık olduğumuz kahvelerden biri olan caffe americano, İtalya’da da bol bol tüketiliyor. Değişik tatlara açık olmayan ve yoğun kahve tadını sevmeyenler için ideal.

Caffe Latte Macchiato

Kahveyle arası olmayan ama İtalya’ya kadar gidip kahve içmeden dönmek istemeyenler için hafif, sütün yoğun olduğu ve içerisinde az miktarda espresso olan latte macchiatoyu deneyebilir.

Caffe Corretto

Farklı lezzetlere açık olanlar ve kahvede alkol sevenlerin deneyebileceği içerisinde sambuca ya da brendi likörü konularak hazırlanan caffe coretto da İtalya’da sevilen kahvelerden biri.

İçeriği beğendiniz mi?

201 puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Eski Bir Sturbucks Çalışanından Öneriler

Puro Seçiminiz