in , , ,

Eski Bir Starbucks Çalışanından Öneriler

En iyisini olmasa da iyisini bulacağını bilmek, bugün İstanbul’da beğendiğim bir kahvenin aynısını yarın Ankara’da birini beklerken içebilecek olmak benim Sturbucks’ı tercih sebebim.

Tabi tüm dünyada aynı lezzeti sunma çabasının dezavantajları da çok. Örneğin şehir efsanesi midir bilinmez, kahvelerinin çok kavruk olmasına dair şöyle bir bilgi vardır: Sturbucks  her yerde aynı lezzeti sağlamak için çekirdekleri olması gerekenden fazla kavurur.

 

Gelelim asıl konumuza. Çoğumuz haftada birkaç kez bir Sturbucks’a uğrar, genellikle en beğendiğimiz kahveyi seçeriz. Ben bir iletişimci olarak çok beğendiğim bir konsepte sahip bu markanın sunduklarını anlatmak konusunda eksik kaldığını düşünüyorum. Bunun için eski bir Sturbucks baristasından öğrendiğim, çoğumuzun pek bilmediği bazı bilgileri sizler için derledim. Merak etmeyin, bunlar tık gazetecilerinin hazırladığı, günde bilmem kaç milyon kahve bardak sattıklarını biliyor muydunuz tarzı işe yaramaz bilgilerle dolu olmayacak.

 

Kendinize özel tarifler deneyin:

Latte,  Caramel Macciato, Americano… Türkiye’de bir Sturbucks mağazasının günlük kahve satışının %70-80’i sadece bu tercihlerden oluşuyor. Ancak siz sınırsız sayıda kombinasyon üretebilir, kendinize özel bir kahve yaratabilirsiniz. Bunu birkaç adımda birlikte yapalım:

  • Shot seçimi: Filtre kahve, türk kahvesi gibi seçenekleri bir kenara bırakırsak latte, macciato, mocha ve bir çok kahve espresso temellidir. Ve biz de espresso temelli kahvelerden bir kombinasyon yapmayı konuşacağız. Önce shot’ımızın nasıl olması gerektiğine karar verelim.
  1. Kafeinli mi, kafeinsiz mi?
  2. Ya da yumuşak içim mi normal mi?
  3. Kahvenizi uzum çekim isteyebilirsiniz, bu çekirdeklerin press’ten daha uzun sürede geçeceği anlamına gelir ve uzun çekim espresso ilginç bir şekilde daha kolay içimli olur.
  4. Bunlara karar verdikten sonra kaç shot istediğinizi de seçebilirsiniz. Eğer aroması baskın isterseniz eksik bir shot, ya da benim gibi kahve tadı baskın isterseniz ekstra bir shot diye belirtmek yeterli olacaktır.
  • Süt tercihi: Çoğunuzun da bildiği gibi yağlı, yağsız, soya ve laktozsuz gibi ek seçenekler sunulur. Ancak herhangi bir özel seçim yapmazsanız standart olarak yarım yağlı süt kullanılır. Bunun sebebi ısıtılan sütün belirli kıvama ulaşması için en ideal yağ budur. Eğer özel bir durumunuz yoksa ben de size yarım yağlı süt içmenizi tavsiye ederim. Ayrıca kahvenizin daha sıcak ya da daha soğuk olmasını istiyorsanız bunu belirttiğinizde size yardımcı olacaklardır. Direkt olarak sütün kaç derece ısıtılmasını istediğini söyleyenler bile var!
  • Aroma seçimi: İşte kahvenizi kendinize özel yapacak en önemli adım budur. Mesela Caramel Macciato’nun, içine hazelnut ve caramel şurubu eklenmiş Latte olduğunu biliyor muydunuz? Sütün shot’tan önce eklenmesi gibi bir fark da var ama lezzetini değil görüntüsünü değiştiren bir durum o. Bu adımda baristanıza seçtiğiniz kahveye hangi aromaların yakışacağını sorup deneyebilirsiniz.
  • Bu noktada önemli bir tüyo: Sturbucks’ta değişik bir kahve denemekten çekinmeyin, eğer beğenmezseniz bunu baristaya söyleyip her zaman içtiğinizle değiştirebilirsiniz. Üstelik bunun için ücret ödemenize veya aynı sırayı baştan beklemenize gerek yok. Tabii bu hakkı fazlaca kötüye kullanacak şekilde istismar ederseniz bir süre sonra durum değişebilir.

Son olarak sizlere kendi reçetelerimden bir örnek vereyim,

Grande bir bardak boyu için ekstra shot’lı, iki pump’lı bir White mocha’ya 2 pump da rustberry şurubu ekletiyor ve şekeri dengelemesi için üstüne krema istemiyorum. (pump İngilizce bir kelime ama barda terim olarak o kullanılıyor. Şurupların şişesinden kaç sıkım olduğunu belirtir.) Ayrıca kahvemi yavaşça, uzun süre içmeyi sevdiğimden extra hot istiyorum. (Bunun yanında bir de Limonecello yakmayı denemelisiniz!)

 

Ya da basitçe Amerikano’nuzu bir kere hazelnut şurubu ile denemelisiniz.  Benim reçetelerimden çok sizlerin yaratıcılığı, damak zevkinize yönelmek daha doğrusu olacaktır. Siz de Sturbucks’ta size sunduklarından fazlasını denemekten çekinmeyin.

 

Hepsinden öte en sevdiğim politikaları ise, bunların hiç birini sipariş etmeden gidip onların misafiri olabilmeniz. Kimse sizi rahatsız etmeyecek ya da bir şeyler sipariş etmeniz için uyarmayacaktır, çünkü Sturbucks müşterilere değil misafirlere inanır.

#1 Starbucks overrated bir mekandır.

Bence fazlasıyla avartılan bir mekandır Starbucks. Kabul ediyorum sayesinde ülkedeki kahve kültürü gelişti, yayıldı. Ancak bir çokları kahveye değil markaya gidiyor. Starbucks'a gelene kadar çok daha iyi kahveler içebileceğiniz sayısız yer var. Zevkler ve renkler tartışılmaz tabiki bu benim görüşüm. Ancak Caramel Macchiato içerken aynı zamanda görsel olarak da sunumunu görmeyi tercih ederim. Karton bardaklar bence kusurları gizlemek için çok iyi bir seçim. Ayrıca bir çok kahve de makine yapımı.

paylaşan

#2 harika bir reçete

Bir süredir her Starbucks'a uğradığımda aklımda dönüp duran ama nasıl ifade edeceğimi bilemediğim "Her gittiğimde aynı şeyleri içmekten sıkıldım ama nasıl yeni bir şeyler deneyebileceğimi de tam olarak bilemiyorum" benzeri düşünceler için resmen bir reçete olmuş. Hazırlayanın emeğine sağlık.

paylaşan

#3 Kahvetutkum

Starbucks a ilk gitmeye başladığımda her şeyi denemeye çalışıyordum kötü güzel her içeceğe gereksiz para verdim zamanla kahve zevkim oturdu ve americano, misto ve flatewhite'ten başka bir şey içemez haldeyim. Tabi bir de yazın cold brew varrr 😍

paylaşan

#4 Starbucks kahve bulucu

Starbuck kahve bulucu sayesinde istediğiniz lezzetlerdeki kahvenizi seçebiliyorsunuz.Ben karamelize aroma,yumuşak duygu,orta ve dengeli yoğunlukta olmasını isteyince karşıma House Blend adlı kahve çıkıyor.Latin Amerika kahve çekirdeklerinin harmanı olan House Blend, dengeli olarak tanımladığımız; ağızda ne baskın ne de az lezzet bırakan bir kahve olduğu söyleniyor.Aslına bakarsanız hiç denemedim en yakın fırsatta deneyeceğim.

paylaşan

#5 Starbucks

Starbucks ülkemize verilen en büyük nimetlerden birisidir.Çoğu kahve dükkanı Starbucks sayesinde mükemmel kaliteyi bulmuşlardır.

paylaşan

#6 Kombinasyonlar lazım gerçekten

Vaktimi haftanın 5 gününü sabahtan akşama kadar okulda geçiriyorum. Ders aralarımızda starbucksa, kahve hep içmesek bile, oturmaya gidiyoruz arkadaşlarla. Sürekli, bana değişik bir kahve önerin de içeyim diye darlıyorum onları. O yüzden bu yazıdaki tavsiyeler ve kombinasyonlar çok hoşuma gitti, onları deneyeceğim. Bir de zaten starbucks’ın mobil uygulaması olduğu için, 15 kahvede 1 kahve verdiği için sürekli yeni şeyler denemek de cezbedici oluyor.

paylaşan

İçerik Ekle

Resim Video Müzik Metin Gömülü Medya

This field is required
Sil

Görselleri Buraya Sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Görsel Url'si Yapıştır

Dosya boyutu sınırı: 2 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Videoyu buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 10 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Ses dosyasını buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 5 MB.

Processing...

This field is required
Sil

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Desteklenen servisler:

Processing...

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?