Bu puro arge merkezinin 2005 yılında dünya purolarının bir yorumu olarak geliştirildi. Kentucky tütünü ve damıtılmış grappa’nın karışımı ile yapılır. Grappa Kuzey İtalya’da ortaya çıkan, hammaddesi şarap yapımından arta kalan üzüm posası olan bir içkidir. Grappa’nın en seçici uzmanların bile beğenisini toplaması çok sürmedi…

Grappa ile alışıldık, özenle seçilmiş Kentucky tününün harmanı, ortaya belirgin ve başarılı bir karakteristik puro lezzeti çıkarır.

Grappa’nın baş döndürücü derin bir aroması vardır, asla aceleci olmaz… Dost ortamında eşlik, yalnızken de mükemmel arkadaşlık edeceğini garanti eder.

Toscano’nun gelenekleri, özenle seçilmiş Kentucky tütününün ve saf malzemelerin müthiş uyumu demektir…

Grappa çeşnili Toscenello hem yaz kahvaltısı aperatifi hem de kanyak ve likörlerle müthiş uyum sağlar.

Yoğunluk: 1/5

Tad: Ekşi-tatlı 

Aroma: Meyankökü, Grappa, Floreal

Yorumlar:

  • Grappa basit bir tanimla İtalyan rakısıdır. İcki olan Grappa’nin dengeli tadı, puroya da dengeli olarak uygulanmış. İlk bir kaç dakika aroma kendini fazla hissettirmiyor. Sonrasinda hafif nüanslarla daha hissedilir hale geliyor ve floral notalarla birleşiyor. Yer yer tatlı nüanslarla devam eden aroma sona doğru daha belirgin hale gelip florallık azalıyor ve grappa aroması bitişe kadar tek başına yoluna devam ediyor.

Kaynak; Özgür Çağdaş Çakıroğlu

  • Sert ve aromatik. tatlı şarabımsı kokuya sahip. nemlendirilince daha gür koku ve tada sahip oldu.

Kaynak; ekşi sözlük / ilkercruiser

#1 Yeni Tatlar

Grappa ile tanışmam İtalya seyahatimde oldu. Yeni tatlar denemeyi hep sevmişimdir. Her açtığım menüde daha önce denemediğim ne var diye bakarım. Güzel bir restoranda yediğimiz yemekten sonra, yine menüye ne içelim diye göz atarken garsonun tavsiyesiyle sipariş ettik. Nasıl tarif edeceğimi bilmiyorum. Bir şeyi sever ama neden sevdiğinizi bilemezsiniz ya grappa da öyle, anlamsızca güzel.
Toscanello Grappa’ya da Tobacco Shop’ta purolara göz gezdirirken denk geldim. Normalde çikolata aromalı puronun tadını az çok tahmin edebilirsiniz. Ancak grappa aromasının puroya nasıl bir hava katacağını, nasıl bir tadı olacağını hayal edemedim. Bu beni daha çok meraklandırdı ve her ne kadar soru işaretleriyle almış olsam da tadı beklentilerimin çok ötesinde çıktı. Öncelikle aromalı purolar genellikle daha tatlı olurken Toscanello Grappa’nın daha dengeli bir aroması ve sadeye yakın bir tadı var. Ayrıca aromalı puroların geneline göre biraz daha sert içimli. Bu da onu benim gözümde sert içkilerin yanına konumlandırıyor. Bir de Toscanello Grappa’nın dumanını ağzımda dolaştırırken kendimi şarap tadıyormuşum gibi bir havada hissediyorum.
Sonuç olarak yenilik her zaman güzelliği yanında getirmese de güzel şeyler keşfetmek için yeniliklere açık olmak gerekiyor. Grappa, benim güzel hikâyelerimden biri oldu.

paylaşan

İçerik Ekle

Resim Video Müzik Metin Gömülü Medya

This field is required
Sil

Görselleri Buraya Sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Görsel Url'si Yapıştır

Dosya boyutu sınırı: 2 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Videoyu buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 10 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Ses dosyasını buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 5 MB.

Processing...

This field is required
Sil

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Desteklenen servisler:

Processing...

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?