in , , , ,

Votkanın İçki Tarihindeki Yükselişi

Cafe Pushkin’e ilk gidişim çok soğuk bir Moskova gecesinde diz boyu kar ile kaplı kaldırımlarda uzun bir yürüyüşten sonra olmuştu. Tverskaya’dan yukarıya doğru yürüdükten sonra büyük bir meydana çıkmış, sola dönünce Cafe Pushkin karşımıza çıkmıştı. Tarihi binanın camlarından dışarıya sıcak bir ışık sızıyordu. İçeriye girdik, Cafe Pushkin tıklım tıklım doluydu, kalabalığın arasından karşımızdaki bara doğru ilerledik. Yüksek tavanların, zengin ahşap duvarların arasında görkemli bir bar; aslında bardan çok eski, asırlık eczanelere benziyordu, raflarda içki şişeleri yerine eski kaplar, kutular.

Benim Ruski Standard ile tanışmam böyle oldu. Cafe Pushkin’de o akşam Gwyneth Paltrow da vardı, onunla tanışamadım, ama Ruski Standard Yeni Rusya’nın “in” içkisiydi ve o gece Cafe Pushkin’de neredeyse herkesin elindeki küçücük, ama buz gibi kadehlerde o votka vardı. Ve o buz gibi votkalarla içimizi ısıttığımız soğuk Moskova gecesinden sonra bana dünyada votka içmek için en ideal yer neresi diye sorarsanız, Cafe Pushkin derim.

Rengi, kokusu ve tadı olmayan viski olarak anıldı

Votka içmenin başka ideal bir şekli ise Rusya’nın uçsuz bucaksız bozkırlarında karlarla kaplı çatısından buz sarkıtlarının aktığı sanki Doktor Jivago filminden fırlamış bir evin önünde olabilir. Doğrusunu isterseniz bu ikinci sahne aslında votkanın tarihine daha uygun olur, çünkü votkanın başlangıcı hiç de öyle saraylarda, lüks bar ve restoranlarda olmamış. Bir köylü içkisi olan votkanın makus talihini yenip içki dünyasında yükselmesi kolay olmamış. Patates, buğday, çavdar ve neredeyse ne bulursanız ondan damıtabileceğiniz bu basit içkinin ilk olarak Polonya’dan çıktığı söylense de votka artık bütün Rusların ve Slav akrabalarının milli içkisi. Uluslararası üne kavuşması ise bir Rusun Amerika‘ya kaçmak zorunda kalması ile olmuş.

Piotr Arsenyeviç Smirnoff, Rus çarlarının votkasını damıtıyormuş. Ancak 1917 yılında bu önemli müşterisini kaybetmiş. Çar II. Nikolay ailesiyle birlikte katledileceği Yekaterinburg yoluna giderken işi babasından devralmış olan Vladimir Smirnoff İstanbul’a kaçmış. Sonra Amerika’ya gitmiş ve orada votka damıtmaya devam etmiş.

Amerika votka için iyi bir yeni vatan olmuş. Amerikalılar ilk başta “rengi, kokusu ve tadı olmayan viski“ diye küçümsedikleri bu içkiyi kokteyllerin içinde kullanmaya başlayınca pek sevmişler. Gökdelen inşaatlarında çalışan işçiler portakal suyuyla votkayı karıştırmak için tornavida kullanınca ilk votkalı kokteyllerden Screwdriver, yani “tornavida” ortaya çıkmış. Ellili ve altmışlı yıllarda votka birçok kokteylin içinde cinin yerini almayı başarmış.

Şık şişelerde narin ve leziz tatlar

Votkanın yükselişi tabii ki kokteyllerin içinde yer almakla sınırlı kalmadı. Bir süre sonra ortaya “premium votkalar“ çıktı. Bunlar pahalı malt viskiler ve konyaklar gibi “Şu kadar yıl meşe fıçılarda yıllanmışlardır” diye övünmediler. Onun için de şık şişeleri ve İzlanda’nın filanca buzulun veya Rusya’nın kuzeyindeki filanca gölün suyuyla şu kadar kez damıtılmıştır diyerek yüksek fiyatlarını haklı çıkarmaya çalıştılar. Seksenli yıllarda

New York gibi dünya içki trend’lerinin şekil aldığı bir şehirde bara dayanıp “cool” bir tavırla “Stoli“ istemek moda iken şimdi iddialı votka markalarının sayıları çok arttı.

Artık “premium, hatta super premium votka“lar Moskova’daki Cafe Pushkin örneğinde olduğu gibi dünyanın en önemli metropollerinin “havalı” barlarında “havalı” müşteriler tarafından buz gibi kadehlerde içiliyorlar. Bu akıma tabii ki dünyada moda olan her şeyi yakından takip eden ülkemiz de İstanbul’dan başlayarak kapıldı. İlk önce basit, ama dizayn harikası şişesiyle Absolut, sonra arkasına aldığı 007 rüzgarıyla Finlandia, daha sonra da iyi votka Kuzey veya Doğu Avrupa’dan çıkar inancını yıkan Fransız votkası Grey Goose pek havalı oldular. Şimdilerde ise onlara Polonya’dan Belvedere, Rusya’dan Ruski Standard, Kauffman ile Beluga, Hollanda’dan Ketel One ve gene Fransa’dan Ciroc katıldılar. Absolut Elyx, Smirnoff bakır imbiklerde küçük partiler halinde damıtılan Black ve Stolichnaya da Elit adlı yeni premium votkaları ile bu rekabete katıldılar. Şık şişelerde narin, leziz votkalar. Hani Moskova kadar olmasa da soğuklar bastırdı, Cafe Pushkin’deki yazarınız misali içinizi ısıtmak istersiniz diye düşündüm.

Kaynak: Teoman Hünal – Vatan

#1 Votkanın adabı

Votka Rus milletinin geleneksel içkisidir ve bu içki sek içilir. Eğer bu votkayı meyve suları veya gazlı içecekler ile karıştırırsanız içtiğiniz şey artık votka olmaz, o içtiğiniz kokteyl olur. Votkayı sek olarak Shot attıktan sonra votkanın mezesi olan turşu veya zeytin yenilmesi gerekir hemen. Sarhoşluğa giden en kısa yolun ismidir Votka

paylaşan

#2 Rusların vazgeçilmezi, VOTKA

Rusların vazgeçilmezi, VOTKA'nın yanında ne iyi gider diye düşünüldüğü zaman;
Deniz mahsulleri: füme balık olabilir, midye olabilir veya sevdiğiniz hangi deniz ürünü varsa,
Kuru yemiş: kaju, badem
Meyve: portakal, mandalina, elma, erik, kivi

paylaşan

#3 Votka hakkında

Votkanın %60ını su oluşturuyor.Karıştırmak yani kokteyl yapmak için ideal bir içkidir. Tadı nötr olduğundan karışımdaki lezzetleri çok iyi taşıyor.Çilek böğürtlen gibi orman meyvelerini kullanarak muhteşem lezzetler oluşturabilirsiniz.Enerji içecegiyle tüketilmesi halinde güzel bir ikili oluyor

paylaşan

#4 İlk Votka Deneyimi

Votka herhangi bir gazlı içecek yahut meyve suyuyla karıştığında epey kolay içilebilen bir içkiye dönüştüğünden dolayı gençlik yıllarında ilk kez votkayı deneyimleyip de utanç verici anlar yaşamamış olan yoktur sanırım 🙂 Ama galiba ben de en çok bu sinsi ve bir anda şaşırtan yönünü seviyorum votkanın :)))

paylaşan

#5 #absolutvotka

Ilk göz ağrım diyebilirim.ilk defa gittiğim bir partide vişne suyu sanarak içmiştim. 😀 tadından anladim tabikide. Sonra sek denemek istedim 3 bardak sek içtim insanın içtikçe içesi geliyor. Aa bide diş ağrısına birebir 2 shot yeter 🙂

paylaşan

#6 Karışım

Farklı tatlara karşı olmayanlar için uygundur.En sevdiğim karışımı şudur; geniş bardağa bol buz kırılarak bardak doldurulur. İki parmak votka eklenir. Üzerine de önceden hazırlanan nane yaprakları, soyulmuş bir limon ve bir tatlı kaşığı kahverengi şeker blenderde karıştırılarak dökülür.

paylaşan

İçerik Ekle

Resim Video Müzik Metin Gömülü Medya

This field is required
Sil

Görselleri Buraya Sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Görsel Url'si Yapıştır

Dosya boyutu sınırı: 2 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Videoyu buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 10 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Ses dosyasını buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 5 MB.

Processing...

This field is required
Sil

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Desteklenen servisler:

Processing...

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?