in , , ,

Viski Ülkesi İskoçya!

İskoçya’nın başkenti Edinburgh dünyanın en güzel şehirlerinden birisidir. Bize göre Avrupa’nın tam diğer ucundadır ve daha bir kaç yıl öncesine kadar İskoçya’ya uçak ile gitmek bile neredeyse bütün günümüzü alırdı. Neyse ki Türk Hava Yolları artık İstanbul’dan bu harika şehire non-stop uçuyor ve bu uçuş da sadece 4 saat sürüyor.

Edinburgh’u gezmeyi dönüşe bırakıp havalimanından bir araba kiralayıp yola koyuluyorsanız İskoçya’nın kuzeyine, dağlık Highland bölgesine yapacağınız yolculuk sizi neredeyse her virajdan sonra karşınıza çıkacak muhteşem manzaralarla süslenmiş bir yola sürükler. Forth Nehri’nin Haliç’i Firth of Forth’un üstündeki asma köprüden geçerken sağınızda dünyanın en görkemli köprülerinden birini görürsünüz. Turuncuya boyalı demir yolu köprüsü 1890 yılında yapılmış zamanın mühendislik harikalarından birisidir.
Forth Köprüsü’nü geçtikten iki saat kadar sonra cennet gibi bir vadide kurulmuş olan Pitlochry Kasabası’na varırsınız. İskoçya’nın kuzeyi sarp dağların arasındaki vadilerin bazılarını doldurmuş olan göllerle süslüdür. İskoçlar bunlara “loch” derler ve İskoçya’nın en güzel “loch”larından birisi de Pitlochry’ye 15 dakika mesafedeki Loch Tummel’dir. İskoçya’yı çok seven Kraliçe Victoria burayı pek severmiş ve virajlı bir yol ile çıkılıp önünüze dünyanın en dinlendirici, en güzel manzaralarından birisini sunan tepeye de belki de bu yüzden “Queen’s view” yani “Kraliçe’nin manzarası” deniliyor. Burada oturup vaktiyle Kraliçe Victoria’nın yaptığı gibi çayınızın keyfini çıkarabilirsiniz. 

Öneri İçerik

Highland bölgesinin asıl kapısı Pitlochry’nin biraz kuzeyindeki Drumochter geçididir. Burada Pitlochry Vadisi’nin yemyeşil yamaçları yerlerini sarp dağların hakim olduğu vahşi bir tabiata bırakırlar. Drumochter Geçidi’ni geçince önünüze akmakta olan Spey Nehri’nin geniş vadisi çıkar. Bu vadi İskoçya’nın viski üretiminin kalbidir. Malt viski dünyasının en prestijli markalarının damıtımevleri Spey Nehri’nin vadisine serpiştirilmişdir. Yani burası “viski ülkesi”dir.

En güzel görünen damıtımevi

Drumochter Geçidi’nden hemen sonra yolun solundaki tepelerin düzlüğe dönüştüğü yerde kurulu Dalwhinnie Damıtımevi İskoçya’nın en yüksek damıtımevi olduğu gibi aynı zamanda en güzel görünenidir. Buralarda çoğu zaman hava bulutlu olur, ama renkleri koyu gri, hatta siyah ile karbeyazı arasında değişen bulutlar, şansınız varsa, gökyüzünü sadece kısmen kaplarlar; o zaman ufka yakın duran güneşin ışığını alttan alıp sadece İskoçya’da görebileceğiniz dramatik bir tabloyu tamamlarlar.

Spey Nehri somonu ile de ünlü

Yol biraz sonra Inverness ve Elgin olarak ikiye ayrılır. Elgin’e sapıp bir saat kadar sonra ünlü damıtım evlerinin yanından geçip Spey Nehri kıyısındaki Aberlour’a varırsınız. Spey viskisi olduğu kadar somonu ile de meşhur bir nehir. Aberlour’da bir gününü mutlaka kalçalarınıza kadar Spey Nehri’nin serin sularının içinde durup somon avlamaya (çalışmaya) ayırmalısınız. Aberlour’daki Dowans ile3 kilometre ötede aynı ismi taşıyan köydeki Craigellachie bölgenin en güzel otelleri.

18. yüzyılda buralardaki evlerin kapılarının hemen içinde, portmantonun yanında bir karaf içinde viski ve birkaç bardak bulundurulurmuş; postacı başta olmak üzere evin kapısını çalanlar içlerini ısıtabilsinler diye. Geçtiğimiz yüzyılın başlarına kadar İskoçya’da hanımefendiler dahil sabah evden çıkmadan önce büyük bir yudum viski içmek gibi bir adet olmuş olmasına şaşmamak gerekir. 

Aberlour’a yarım saat mesafedeki Elgin bölgenin en önemli kasabalarından. İskoçya’nın en prestijli markalarından Johnstons burada. Elgin’in bir de katedrali ünlü. 1224 yılında yapılmış. Piskopos tarafından afaroz edilmesine kızan bir asilzade tarafından yakılıp yıkılmış. Ama bu haliyle bile çok etkileyici bir harabe… Deniz Elgin’e 10 km mesafede.Kıyıdaki Lossiemouth’un gözalabildiğine uzanan plajları hava biraz daha sıcak olsaydı Avrupa’nın en gözde plajları arasında olurdu. Ama heyhat, burası Avrupa’nın en kuzeyi, ve önünüzde uzanan Moray Körfezi’nin kurşuni sularına baktığınızda biliyorsunuz ki ileride artık sadece Kuzey Kutbu var.

Kaynak: Teoman Hünal – Vatan


#1 Yeni Başlayanlara Tavsiye

Blende viskilerden başlayınız. Sert olan malt viskilere sonra geçiniz. Blended viskilerin çoğu su ve buz katkısı olmadan bir şeye benzemez.
malt viskilere çok az miktarda su eklenir ama buz konmaz. İyi viskileri tattıktan sonra daha kötü viskilere dönüş zordur.

paylaşan

#2 ufak tavsiye 😉

çoğu kişi beğenmeyebilir ama viskinin yanında en çok peyniri beğeniyorum. sanki ikisi birbirini tamamlıyor resmen. püf noktası peynirin tuzlu olması. deneyin kesinlikle tuzlu peynir ve viski ikilisini.
Queen’s view yollarından geçip belki kısa bir mola da ordaki viskilerle peynir deneme şansımız olur belki :DD

paylaşan

#3 Duruma Göre İçki Çeşidi

Peaky Blinders dizisinin hayranı olarak viskinin iş yaparken kullanılma kültürünü biliyorum.Alkollerle pek aram olmamasına rağmen hepsinin belirli yerler ve durumlarda kullanılma kültürü hoş geliyor ve tabi arkadaşlarımın hep önerdiği Jack'in Ballı Viskisini bir gün denemek istiyorum.

paylaşan

#4 Acemilik

Deneyip denememek arasında çok fazla arafta kalıp denediğim içkilerden birisi. İlk deneyimin verdiği acemilikten dolayı olduğunu düşündüğüm baş dönmemi hala unutamam. Müptelası olamadım ama arada gider dediğim alkol türü 🙂

paylaşan

#5 #Blended ve Burbon

araştırmalarım sonucunda bu iki türün ağız tadıma en uygun olduğuna karar verdim,
Bourbon
Bir viskiye Bourbon (Burbon) diyebilmemiz için 4 şart aranıyormuş
En az %40 alkol derecesi olmalıdır
Amerika’da üretilmesi
Yapımında işleme giren tahılın %51’inin mısır olması (geri kalanı çavdar, buğday veya arpa)
Olgunlaştırma döneminde kullanılan fıçıların yeni (daha önce içinde bir viski bekletilmemiş) ve içlerinin yakılmış olması.

paylaşan

İçerik Ekle

Resim Video Müzik Metin Gömülü Medya

This field is required
Sil

Görselleri Buraya Sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Görsel Url'si Yapıştır

Dosya boyutu sınırı: 2 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Videoyu buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 10 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Ses dosyasını buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 5 MB.

Processing...

This field is required
Sil

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Desteklenen servisler:

Processing...

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?