in , , ,

Şarabın Kaliteli Olduğunu Anlama Yolları

Şarabın kalitesi farklı şekillerde anlaşılabilir. Belli başlı yöntemleri sıralamak gerekirse, renginden başlamak en iyisi…

Beyaz şarabın rengi yeşile bakan sarı olmalıdır. Diğer bir ifadeyle üzümün gerçek rengi şaraba aksettirilebilmelidir.

Şaraplarda renk, dinlenme sonucu koyulaşır ve eskiyince altın sarısına döner. çok eski şaraplarda renk, mat sarı haline gelir. Koklanırken buke algılanabilirse eskimiş, algılanamıyorsa hatalı olduğu anlaşılır.

Kırmızı şaraplarda ise renk genç iken ahududulu, eskime müddetine göre sırayla nar kırmızısı,kiremit renginin tonlarını alır. Renge bakarak şarabın kaç yıllık olduğu söylenebilir. diğer yandan şarabın içinde tanen dediğimiz buruklukta mevcuttur. Kırmızı şarabın rengini koyulaştırmaya çalışırken tatta tanenin fazla olmaması gerekir.

Bardağa konan şaraba üstten bakıldığında, eski ise üst kısmındaki renkte matlaşma, kahvrengileşme görülür. Yandan bakıldığında ise bu renk farkı görülmez. bu yuzden şarabın çanağına dikine bakan gurmelerle dalga geçilir. Üstten ve yandan bakıldığında renk farkı yoksa şarap genç demektir.

$arapta berrak ve parlak bir görünüm elde etme* önemlidir. bardağa konan $arap tortusuz, temiz ve berrak olmalıdır. $araplar iyi filtre edilmiş olsa bile uzun süre bekletildiklerinde içinde bazı tortular oluşur. özellikle kırmızı $araplarda bu daha belirgindir. $i$e salladıgında tortular rengi bulandırmadan yava$ yava$ dibe batıyorlarsa bunlar doğal tortulardır. $arabı salladığımızda rengi bulanıyorsa ve berrakla$ması uzun sürüyorsa o $arabı içmeyin. bozulmu$tur.

$arabımızı beklettiğimizde üzüm kokusu kaybolur zaten. bunun yerine eskime kokusu alır. buna buke denir. buke burunda degil genizde algılanır. iyi şarabın kokusu asla rahatsız edici degildir.

has $arabın kendisine has tadı vardır. $arabı agzımıza alıp gevi$ getirir gibi gezdirmemizin bir nedeni kalitesi ölçmektir o da $u $ekilde olur efenim. bilindiği üzre agzımızda ek$i, tatlı, tuzlu ve acı olmak üzere dört tad alma duyusu vardır. ağza alınana $arabın yudumu bu dört duyu ile temas edecek $ekilde ağızda gezdirilmelidir. diğer bir ifade ile $arap agızda çiğnenmemelidir. yıllanmı$ $araplarda alkol ve asit incelenir. ağırlık ve sertlik kalkar. genelde şaraplar ağır sert ve ek$i olurlar.

şu anda asla ele alınmayacak şarapları sıralamak isterdim ama bu bizim biryerimize girebilir. köpeköldürenden dom perignon a kadar her $arap tadılmalıdır. $arap kişilikli bir içkidir.

#1 Köpek öldüren kraldır.

Maddi imkansızlıklardan dolayı şarabın sadece köpek öldüren seviyesini görmüş biri olarak söyleyebilirim ki sarhoş olmak istiyorsanız için. Kafanız biraz güzel olunca ne içtiğinizi anlamıyorsunuz zaten. İlk içimde sıkıntı yaşanabilir ama paranız yoksa yapabileceğini fazla da bir şey yok. Ucuz şarapların çoğunu denedim, en içilebilir olan "Evin" markası. Bir seferinde Evin bulamayıp başka bir marka almıştık. Alkolik arkadaşım iki kere deneyip püskürtmek suretiyle içmeyi reddetti. Ben para boşa gitmesin diye zorladım kendimi. Sonradan farkettim ki tadı sirkeden farksız. Böyle düşününce 70'lik şişeyi bitirmek zor olmadı. Hayatımda bir kere güzel bir şarap içtim. O da arkadaşımın dayısının kendi yaptığı şaraplardan bir bardak.Karton bardak. Kendi söylediğine göre Fransa'dan gelen bir misafiri de çok övmüş şarabı. Benim tecrübem ise ucuz şaraplardaki kötü kokudan ve tattan eser yoktu. Su gibi aktı gitti. Keşke az daha olsa demiştim. Yıllar geçti hala unutamadım. Kaliteli şaraplar da böyledir herhalde. Yoksa kimse yüzünü buruşturmuyor içerken yani.

paylaşan

İçerik Ekle

Resim Video Müzik Metin Gömülü Medya

This field is required
Sil

Görselleri Buraya Sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Görsel Url'si Yapıştır

Dosya boyutu sınırı: 2 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Videoyu buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 10 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Ses dosyasını buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 5 MB.

Processing...

This field is required
Sil

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Desteklenen servisler:

Processing...

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?