in , , ,

Puro Nasıl İçilir?

Puro seçiminiz, yakışınız, içişiniz ve keyfine vardığınız tüm tatlar tamamen size özeldir. Ancak yine de aklınızın ucunda bulunması gereken bir kaç nokta var!

1- Puro Seçimi

Ben bu yazımda günün her saatinde içmeyi çok sevdiğim Toscanello Limoncello’yu konuk edeceğim.

Siz de keyfinize göre, istediğiniz puroyla eşlik edebilirsiniz.

2 – Puroyu Kontrol Etme

El yapımı Karayip purolarda içmeden önce nemliliğini kontrol etmek gerekir. Bu Toscanello için geçerli değil. Toscanello severler damak zevklerine göre farklı nem oranlarında içmeyi tercih edebiliyorlar. Bu seçimde ustalaşmak biraz da deneme yanılma yöntemine ihtiyaç duyuyor.

3- Çakmak Seçimi

Yakıma geçmeden önce mutlaka bilinmesi gereken hayati bir kural var.

Puro sadece ama sadece kokusuz ateşle yakılır! Puro her zaman ya bütan gazlı çakmak ya da uzun puro kibritleriyle yakılmalıdır.

Puronuzu Zippo gibi benzinli çakmaklar ya da mumlu kibritlerler gibi koku yayan ateş kaynakları ile yakmamalısınız. Bunlar puronunuzun aromasını kalıcı olarak bozar.

4 – Yakma

Puro ilgi ve alaka ister. Bu yüzden hiç acele etmeyin ve puronuzu dikkatli bir şekilde yakın. Emin olabilirsiniz ki, kötü bir yakım hem sizin keyfinizi bozar hem de puronuzu berbat eder.

Puroyu yakarken alev puroya direk temas etmemelidir. Ateşin maviliği purodan biraz uzak tutulmalıdır. Puroyu böyle ağıza götürmeden yakmaya “kızartma” denir. Puronun ucunun her tarafı kırmızıya döndüğünde kızartma işlemini başardınız demektir.

Şimdi size puro yakma ritüelini anlatacağım:

Öncelikle puronun ayağını 90 derece eğimle, aleve tam temas etmeyecek şekilde tutun.

Bu işlemi yaparken tüm ayağın eşit yanması gerektiği için puroyu aynı zamanda düzenli bir şekilde 360 derece döndürmeniz gerekmektedir.

Eğer puro çakmağı kullanıyorsanız, puronuzu ateş kaynağına doğal alevli çakmalara göre biraz daha uzakta tutmanızda fayda var. Zira, bu tarz çakmaklar çok güçlüdür ve fazla yakın tutulursa puronuzu kömüre çevirme potansiyeline sahiptirler.

Yakma veya kızartma işlemi doğal alevli çakmaklarla, biraz zaman alabilir. Bu süre size vakit kaybı gibi gözükebilir ama puro sabır ve emek ister.

5- İyi Yandığını Kontrol Etme

Şimdi puroyu nasıl yaktığınımızı kontrol edelim. Puroyu kızartma işleminden sonra ters çevirip yüzünüze biraz yaklaştırın. Yaklaştırdığınız puroya hafifçe hava üfleyerek nerelerin yandığını görebilirsiniz. Eğer tüm ayak kıpkırmızı ise yakma işlemini başarı ile gerçekleştirdiniz demektir.

Eğer puronun her tarafı tam yanmamışsa, yani tüm ayak kıpkırmızı değilse, öncelikle puroyu ağızınıza götürün. Sonra yanmayan kısmı üste getirerek kibrit veya çakmağınızla puronuzu ısıtırken  bir iki küçük nefes daha çekin. Bu sayede puro üste kalan yanmamış kısım da yanacaktır. 2–3 saniye sonra puronuzu dudaklarınızdan uzaklaştırın. Hafifçe sallamak puronun ucundaki alevi söndürmeye yetecektir. Tebrikler, artık puronuz içime hazır. Peki ya siz hazır mısınız?

6 – Keyfine Varma

Puro yavaş yavaş ve keyfini çıkara çıkara içilmeli. Alacağınız her nefes arasında en azından 40 saniye beklemek gerekir. Eğer bu süreyi azaltıp sigara gibi içmeye çalışırsanız puronuz ısınmaya başlar.

Hızlı içimden dolayı ısınan puronun lezzetindeki bozulmayı da hemen hissedersiniz. İlk başlarda, sadece birazcık lezzet kaybı yaşasanız da, hızlı içmeye devam ederseniz, puro o kadar acılaşır ki hiç içilemeyecek duruma gelebilir.

Küçük bir uyarı: Puro, sigara gibi ciğere çekilmez. Duman hafifçe ağıza doldurulur ve tat alıcıların dumanla uyarılmasına izin verilir.

Şimdi rahatlayın! Puronuzun o eşsiz tütününden gelen lezzetlerin ve aromaların tadını çıkartın. Arada puronuz sönerse, bu göstermeniz gerekenden daha az ilgi gösterdiğinizin bir işaretidir.

Sönen puronun küllerini iyice temizleyin. Bunun için kürdan gibi bir alete ihtiyaç duyacaksınız. Külleri iyice temizlediğinizden emin olduktan sonra puronuzu tekrar yakmayı deneyin. Benim içtiğim Toscanello için yeniden yakma sorun teşkil etmez. Ancak el yapımı Karayip Purolarında her yeni yakışınızda artan oranda acılık hissedeceğinizi belirtmek isterim.

Puro kültürüne dair yeni yazılarda görüşmek üzere, keyfiniz daim olsun!..

#1 Puro Yakma

Mümkünse eğerr, puro için özel hazirlanmis uzun kibritlerden kullanmak veya butan gazli cakmak kullanmak en iyi yontemdir.Kibritin uc kisminda ilk yanmayi sağlayan kisim tamamen yanip bittikten sonra agac kisim yanarken puro koruklenerek yakilmali.

paylaşan

#2 İçim Şekilleri

Her şeyin sonu olduğu gibi puronun da bir sonu vardır ve ben hep sonuna kadar içerim.Fakst bu yazıyı okuduktan sonra anladım ki puro bir tütün mamülü değil de bambaşka bir zevkmiş 😀

paylaşan

#3 #puroyu neresine kadar içmeliyiz

Bu tamamiyle kişisel bir seçim. ben tadını artık beğenmediğim noktada bırakıyorum. ki bu yine purodan puroya, tütünden tütüne değişiklik gösterir ama genellikle 2.çeyreğin sonu ile 3. çeyreğin başları arasında bırakırım. üzerindeki etiketin biraz önü. sonrası ağır gelir.

paylaşan

#4 Peki Puro Nerede İçilmeli?

Bence Puro'nun nasıl içilmesi kadar nerede içilmeside önemlidir.Deri bir koltuk mayhoş bir hava üstünde en azından bir gömlek.. Düşünsenize puro almışsınız ve gidip eskiden yaptığınız gibi lisenizin lavabosunda puro içiyorsunuz. Size tat verirmiydi ? 🙂

paylaşan

#5 Puroculuk

Puro hakkında bildiğim tek şey yakılarak içilmesi olmasının dışında hiçbir sorun yok gibi 🙂 Ciddi anlamda doğru sandığım yanlışları şuan farkettim. Puronun söndürülmesi meselesi de dahil. Öyle bir içti ki insanın bir tane ısıtarak yakası geliyor. Başarılı

paylaşan

#6 çoğunu bilmiyordum

gerçekten çoğunu bilmiyordum. ne çok ayrıntısı varmış. en son üniversite sınavına hazırlanırken kursun altındaki tabocco shopdan tekli puro alıp içerdik arkadaşlarla. şimdi bakıyorum da içmeyi bilmediğimiz halde tadı efsane geliyordu o zamanlar. bi de şimdi bu bilgiler eklenince tekrar canı çekmedi desem yalan olur 🙂

paylaşan

#7 Puro İçmek

Ne çok detay varmış gerçekten... Kendimi tenzih ediyorum ama açıkçası birçok insanın puro sevmemesinin sebebi bu yanlış yakmalar, yanlış çakmak seçimleri ve puroyu kontrol etmemek olabilir mi acaba diye bir düşündürtmedi değil beni...

paylaşan

#8 Puro Kültürü

Puro, sigara gibi basit bir tütün ürünü değil. Al, paketten çıkar, yak, çek içine sıkılınca at gitsin, gibi bir şey değil. Keyif ürünü, kendi kültürü var. Yukarda yazılanlar bir nevi kullanma kılavuzu ve gerçekten keyif alarak tüketmek istiyorsanız yazılanlara uymanızı tavsiye ederim. Ülkemizde daha çok plaza insanlarının, patronların, iş adamlarının "sigara"sı gibi bir algısı var puronun. Ancak dediğim gibi gün içinde bir paket tüketilebilecek bir şey değildir sigara gibi. O yüzden ekonomik açıdan ugunsuz olduğunu düşünenler, bu başlığı okuduktan sonra fikir değiştireceklerdir zannımca.

paylaşan

#9 PURO İÇME TAKTİKLERİ

bence puro çok sert yada çok yumuşak olmamalı, bir de yaprağında yırtık kesinlikle olmamalı.

günde bi tane toscano içerim keyfime bakarım, tabi büyükten girmeyin önce aromalılardan başlayın.

paylaşan

This list is closed for submission.

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?