in , , ,

Kahve Nedir, Çeşitleri Nelerdir? – Kahve Hakkına Her Şey

Her gün severek içtiğimiz kahve hakkında neler biliyoruz? Öncelikle kahve nerede, nasıl yetişir?

Kahve, kökboyasıgiller familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içecektir.

Bardağımıza gelmeden önceki yolculuğunu da kısaca özetleyelim. Kahve meyvesi dünyada sadece ekvatoral iklimin hüküm sürdüğü, en üst kısmında Meksika, Hindistan, Vietnam en altında ise Brezilya’ nın sınır olduğu belli başlı ülkelerde yetişir. İlk olarak kiraz benzeri kırmızı bir meyve olan kahve birden fazla üretim sürecinden geçtikten sonra hepimizim bildiği yeşil çekirdek halini alır ve dünyanın bir çok bölgesine yeşil çekirdek olarak sevk edilir.

Kahve İçecek Çeşitleri Nelerdir?

Öğütülmüş kahve ile hazırlanan içecekleri temelde üçe ayırabiliriz; Espresso bazlı içecekler, filtre kahve ve çözünebilir hazır kahve. Bir de son yıllara bu kahvelere soğuk kahvenin eklendiğini söyleyebiliriz.

Espresso Nedir?

Espresso sıkıştırılmış, ince öğütülmüş kahvenin içinde 9 bar basınç ile 90 derece suyun 30 saniye gibi kısa bir sürede geçirilerek oluşturulan kahvedir. Severek içtiğimiz birçok kahve çeşidine espresso kaynaklık ediyor. Americano, latte, cappucino, latte macchiato, mocha… Hepsi espressodan türeyen, içine çeşitli eklemeler yapılarak elde edilen kahve türleridir.

Americano

Espressoya sıcak su ilave ederek hazırlanır. Buradaki önemli nokta kahvenin suya eklenmesidir. Tam tersi şekilde kahveye sıcak su eklerseniz kahveniz yanabilir.

Cappucino

En popüler türlerden bir tanesidir. Kahveye köpürtülmüş süt eklenerek yapılır. Sütten elde edilen köpüğü olmazsa olmazıdır.

Latte

Latte, cappucinoda da olduğu gibi süt ve kahvenin bir araya gelmesiyle elde edilir. Cappucinodan farkı köpüksüz olması ve daha fazla süt içermesidir, dolayısıyla yumuşak içimli bir kahve türüdür.

Mocha

Mocha, latteye eritilmiş çikolata eklenerek yapılan bir kahve türüdür. Fincanın 1/3’ünü bitter çikolata kaplarken; kalanı espresso, süt ve süt köpüğünden oluşur.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve, günümüzde en fazla tüketilen kahve türlerinden bir tanesidir. Filtre kahve, kullanılan metoduna uygun olarak öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suyla buluşturulup demlenmesiyle elde edilen kahve çeşididir. Süzülmesi sayesinde diğer kahve çeşitlerinden daha berrak ve akışkan bir kıvamı vardır. Filtre kahve yapmanın pek çok fazla yöntemi mevcut. Kullanılan ekipman ve metod; kişinin ihtiyaçları, vakti, damak tadı gibi pek çok etken çerçevesinde belirleniyor. Kullanılan başlıca ekipmanlar french press, hario v60, chemex, aeropress, syphondur.

Hazır Kahve Nedir?

Çözünebilir kahvede diğer iki yöntemin aksine kahve tozu suyun içinde çözünür ve onu da içmiş oluruz. Espresso ve filtre kahve demlediğimiz zaman kahvenin posasını atarız. Çözünebilir kahve üretim aşamasında birçok endüstriyel prosesten geçer, bundan dolayı doğallığı ve aroması adına birçok özelliğini kaybeder.

Soğuk Kahve Nedir?

Soğuk kahve demlerken soğuk/buzlu su kullandığımız için kahvemize acı tatlar verecek asitler genelde çözünmez ve çok yumuşak içimli bir kahve elde ederiz. Soğuk kahve demlemenin temelde üç yöntemi vardır;

-Buz ile dolu suyun her saniye bir damla akacak şekilde öğütülmüş kahvemizin üstüne damlayarak soğuk kahvemizi demlediğimiz metottur.

-Kalın öğütülmüş kahve ile suyun asgari 12 saat soğuk bir dolapta bir arada bekletilmesi ile yapılır. Demleme tamamlandıktan sonra kahve bir bez ya da herhangi bir filtre ile sudan ayrıştırılmalıdır.

-Sıcak demlenmiş kahvenin içine buz atılması ile oluşturulur.

Türk Kahvesi

Bizim kültürümüz için çok önemlidir ve tüm dünya tarafından bilinip sevilmesine rağmen, özellikle Türk insanı için bir vazgeçilmezdir. Türk kahvesi yapmak artık otomatik makineler sayesinde oldukça kolay olsa da, bakır cezvede kömür ateşiyle yapılanının tadı bambaşkadır. Türk kahvesi, telvesi dibine çöktüğü için süzülmeden yapılan tek kahvedir.

Ve telvesi içilmediği için de çok sağlıklıdır.

Dünyanın en eski pişirme yöntemiyle pişirilen Türk Kahvesi, köpüğü sayesinde daha uzun sıcak kalır.

İçerik Ekle

Resim Video Müzik Metin Gömülü Medya

This field is required
Sil

Görselleri Buraya Sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Görsel Url'si Yapıştır

Dosya boyutu sınırı: 2 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Videoyu buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 10 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Ses dosyasını buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 5 MB.

Processing...

This field is required
Sil

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Desteklenen servisler:

Processing...

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?