in , ,

Kahve ve Puro Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Aynı zamanda kahveyle puronun neden iyi gittiğini de anlayacaksınız.

Taze demlenmiş kahve, açık tütün kutusunun mis kokusu.…

Odaya girdiğiniz anda bu çekici kokular duyularınızı harekete geçirerek sizi Pavlov’un köpeği gibi uyaracak. Kahve ve puro sizi birçok ortak yönden cezbeder…

Kahve ve puro birlikte harika gider. Demleme ve harman alternatiflerini düşününce sayısız kahve-puro kombinasyonu var diyebiliriz.

İkisi de yüzyıllardır insanlara keyif vermeye devam ediyor. Bazen günlük ritüellerimizin bir parçası, bazen küçük dozda keyif kaçamağı.

Hem kahvenin hem de özel puroların hikayesi insan eliyle yapılan hasatlarla başlar ve birbirine çok benzer. Tütün sapları iki güne bir işlenir, kahve toplayıcıları ise en olgun kahve çekirdeklerini her hafta ya da 10 güne bir elleriyle ağaçlardan toplar. Tütün yaprakları da kahve çekirdekleri de fermente edilir.

Aynı puro gibi kahve kalitesi de yol kenarından aldığınız ucuz kahveden hayatınızın “en iyi deneyimleri” arasına girecek kadar iyi bir karışıma sahip kahvelere kadar uzanır.

Kahve ile puro arasında tüketim bakımından da benzerlikler bulunuyor, biz bunun için “aroma çarkı” kullanıyoruz. Çarkın üzerindeki isimler bize ortak bir sözcük dağarcığı veriyor, böylece diğer puro severlerle iletişim kurabiliyoruz. Bu kelimeler bize puroyu içerken hangi aroma ve hisleri verdiğini tarif etmemize yarıyor.

Bira imalatçıları aslında ilk bu fikri 1970’lerde buldular, onları şarap severler izledi. Bugün ise birçok maddenin aroma çarkı var, örneğin biftek, çikolata, ekmek ve hatta köpek maması (ciddiyim). Bir bardak iyi kahvenin şarap, viski, puro kadar ayrıntılı tadımı olduğunu göreceksiniz. İşte bu yüzden ikisini beraber içmek büyük bir deneyim. Kahve ile iyi bir puro birbirini çok iyi tamamlar, işte nedenleri:

1) Kahve ve puronun nerede üretildiği kadar nasıl üretildiği de önemlidir.

Eğer genellememiz gerekirse tipik Porto Rico harmanı kahveye muhtemelen çok sert dersiniz, zira Kolombiya harmanları genellikle daha dengeli, kremalı ve daha açık renklidir.

Nikaragua ile Honduras harmanlarının genelde hafif aromaya sahip olduğu söylenir, bunun anlamı daha az asidite ve ekşimsi bir meyve aroması bulundurmalarıdır. Diğerleri ise ince de olsa kakao tadı verir, bu tür kahveler sert bitişli de olabilir ancak çoğu zaman kahvedeki aromalar kahve çekirdeklerinin hazırlanıp öğütüldüğü koşullara bağlıdır.

Aynı durum purolar için de geçerlidir. Maya ile fermantasyon işlemleri neticede ortaya çıkan puro aroması üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bazı Nikaraguay harmanları (Pardon gibi) güçlü bir kahve aromasına sahipken bazıları Esteli bölgesinde yetişen Ligero yaprakları sebebiyle sert acı bir aromaya sahiptir. Diğerleri, mesela Ometepe (toprak ve tatlı aroma) veya Jalapa’da (tatlı) yetişen yapraklar bakımından zengin olan purolar daha yumuşak olabilir. Ayrıca ne kadar süre ve ne sertlikte fermente edildiklerine göre de sarmak için kullanılan bu yaprakların birçok farklı tadı olabilir.

Nasıl bütün Nikaragua purolarını yoğun acı olarak tanımlayamıyorsak bütün Nikaragua kahveleri de ekşi ve, insanı uyandıran türde değildir. Aroma, ekinin nerede yetiştirildiği ve ham maddenin nasıl hazırlandığına göre hem kahvede hem puroda farklılık gösterebilir.

2) Kahve çekirdeği ve puro tütünü yetiştirmek için ideal bölgeler.

Kahve ve puro severler için bunun adı “Kahve Kemeri (Bean Belt)”dir. Bu bölge Yengeç Dönencesi (Ekvator’un 23,5 derece kuzeyi) ile Oğlak Dönencesi (Ekvator’un 23,5 derece güneyi) arasında kalan alanı kapsar. Elbette her şeyde olduğu gibi bunda da istisna olan birkaç bölge var, örneğin Hawaii ve Toscano.

kahve kuşağı

Görsel: seasia.co

Coğrafik olarak, kahve çekirdekleri ile tütün aynı soydan gelir. Puro ile kahvenin birlikte güzel gitmesinin sebebi budur. Toprak ve hava olması gerektiği gibi olduğunda her şey doğru oluyor.

3) Koyu renk daha sert olmayabilir.

Puroyla ilgili şehir efsanelerinin başında şu gelir: sarıldığı yaprak ne kadar koyu renkliyse, o kadar çok nikotin ile işlenmemiş ve serttir.

Evet, belki bazıları için doğru olabilir. Ancak birçok Maduro buna uymaz, daha açık renkli purolar bazen çok daha sert olabilir, en son içtiğim Camacho Corojo buna kanıt. Birçok Habano puro da aynı şekilde…

Sonuç olarak tüm Maduro purolar sert olmadığı gibi,  tüm koyu renkli kahveler de sert değildir.

4) Hem kahve hem puro şeytanla bağdaştırılıyordu.

Kahve de puro da eski dünya tartışmalarında nasibini aldı zira ikisi de de çeşitli dönemlerde Şeytan ile ilişkilendirildi. Ve bunun tek sebebi Toscano‘nun karşı konulamaz lezzeti değil.

Kristof Kolomb’un iki mürettabatı Avrupa’ya döndüklerinde tütün içtikleri için “günahkar ve şeytanca bir eylem” yaptıkları gerekçesiyle hapse atıldılar. O dönemdeki Hristiyanlar bir insanın “ağzından duman çıkarabilme özelliği”nin yalnızca Şeytan’dan kaynaklanabileceğine inanıyorlardı. Hapiste 7 yıl geçirdiler ve bu zaman zarfında tütün içmek yaygın şekilde kabul edilir hale geldi.

Görsel: npr.org

Benzer şekilde efsaneye göre, danışmanları “Şeytan’ın acı icadı” olarak ifade ederek Papa VIII. Clement’e kahveyi kötülemesi yönünde baskı yaptılar. Bir diğer sebep de kahvenin Osmanlı İmparatorluğu’nda popüler olmasıydı.

Ancak Papa, bu yeni sıcak içeceği reddedilemeyecek kadar lezzetli buldu ve söylenene göre “Kahveyi vaftiz ederek Şeytan’ı aldatmalıyız” dedi.

Kahve kıvılcım gibi bütün Avrupa’ya yayıldı. Kafeler insanların buluştuğu, fikir ve bilgilerini paylaştığı yerler haline geldi. Bu yerlere “bilgenin okulları” deniyordu. Gerçi bu ifade daha çok puro salonunu hatırlatıyor.

5) İkisinin de alkoloid olması.

Kafein de Nikotin de aslen bitkilerde bulunan ve insan üzerinde psikolojik etkileri olduğu ispatlanmış alkaloidisimli organik bir bileşen muhteva eder. Kahve bitkilerine ve tütünlere dadanan ve yiyen birçok böceğinde titrek ve huzursuz bir davranışa büründükleri gözlemlenmiş. Böcekler ile bizi ayıran yegane şey ise sadece bize özgü olan beynimizin ödül sistemi…  Kaliteli bir puro tellendirdiğimizde ya da güzel bir kahveden bir yudum aldığımızda beynimiz dopamin pompalayarak zevk almamızı ve tatmin olmamızı sağlamakta.

Evet işte Kahve ve puro konusunda bilmeniz gereken 5 konuyu özetledik. Biraz uzun bir anlatım oldu ama aslında bu konudan daha 3-4 yazı daha çıkar kanımca. Sizinde kahve ve puro konusunda ortak bulduğunuz şeyler varsa yorumlara eklerseniz sevinirim.

Bol Kafeinli ve Nikotinli günler…

  • Moduro: daha yüksek ısıda fermente edilmiş ya da pişirilmeden kullanılan koyu kahverengi renkli bir tür puro dış sargı yaprağı.

Kaynak: https://www.famous-smoke.com/cigaradvisor/5-things-about-coffee-and-cigars

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?