in , , , , ,

Hangi İçecek Hangi Yemekle Eşleşmeli

Yaz gelip sıcaklar bastırınca yediğimiz yemekler, içtiğimiz içkiler de yavaşça değişmeye başlar. Yemek masalarımız dışarıya, bahçelere, balkonlara taşınır, yaz sofralarında geçirdiğimiz zaman kışa göre uzamaya başlar, hatta masalarımız sanki biraz daha kalabalık olur. Marmara ve Ege kıyılarında olanlarımız için yaz sofraları bol meze, çeşitli otlar, başta o eşsiz çoban salatası olmak üzere rengarenk salatalar demektir. Bir de tabii ki rakı ve balık.  

Balığın yanında bira da olur 

Rakı ile balığın birlikteliği uzun süredir yeme içme yazarları arasında tartışma konusu oldu. Bazılarımız balığın yanında içilecek içkinin beyaz şarap olması gerektiğini iddia ederken, ben balığın yanında artık bizim buralarda da bulunan bir Bavyera buğday birası, yani Weissbier bile içilebileceğini söyledim. Ama doğrusunu isterseniz, on binlerce kişinin “yaz gelse de rakı-balık yapsak” dediği ülkemizde bu birlikteliğe itirazım olacak değil, ayrıca güzel bir ikili oluşturdukları da bir gerçek. Ancak öte yandan sevgili arkadaşım Mehmet Yaşin’in de hep dediği gibi balığın aslında bir kış yemeği olduğuna da değinmeden yapamayacağım. Yaz ayları bildiğiniz gibi balık yasağının olduğu, yani bir hayli önceden yakalanmış balıkları yediğimiz, kış ayları ise balıkların soğuyan denizlerde yağlanıp lezzetlendiği aylardır. Hatta sonbahardan başlamak üzere kış ortasına kadar her balığın kendi mevsimi, yani en lezzetli olduğu aylar vardır. İşte o aylarda balık yediğinizde yanında canınız gene rakı çekiyorsa onu, yoksa bir beyaz şarap, ya da balık ızgara ise yanında Kalecik Karası veya Pinot Noir gibi bir üzümün kırmızı şarabını içmek size kalmış. 

Etin yanında kırmızı şarap 

Kış aylarında olduğu kadar yazında hepimizin keyif aldığı kırmızı etlere gelince, kışın yemeye bayıldığımız görkemli steak’lerin yerini de yaz gelince küçük mangallarda dumanlar saçarak pişen köfteler, şiş ve sucuklar ile olmazsa olmaz eşlikçileri domates, biber ve soğanlar alıyor. İyi bir steak’in yanında en iyi bir Şiraz veya Cabernet Sauvignon üzümlerinin şarabının gittiği bence pek tartışılmayacak bir konudur. Amerikalıların kehribar renkli Amber Lager tipi biraları da çok iyi steak eşlikçisi olabiliyorlar ve ülkemizdeki kraft bira üreticilerinden bazıları onların da iyi örneklerini yapmaya başladılar. Ama yazdan, mangaldan ve ızgara köftelerden, sucuklardan bahsediyorsak, o zaman akla ilk gelen içkilerin başında şüphesiz sosis patates de olduğu gibi sarışın bir lager bira geliyor. 

Salatanın yanında roze şarap  

Bu yıl çilek başta olmak üzere salataların içinde şeftali ve armut gibi meyvelerin kullanılması çok yaygınlaştı. Bu aromatik salatalar da yanlarına sanki bir roze şarap çağırıyorlar. Sayıları gittikçe artan roze şaraplarımız artık ithallerini hiç aratmayacak kalite ve lezzete geldiler. Yaz sıcağında salatanın yanında bir bira içip serinleyeyim diyorsanız gene bir Weissbier veya meyveli bir salatanın yanında tropikal kokular saçan aromalara sahip bir India Pale Ale tipi bira deneyebilirsiniz. 

Viski ve çemensiz pastırma 

Viskiye gelince, ülkemizde uzun yıllardır Adana kebabı ile viski içenlerle ilgili olumsuz yorumlar yapılmıştır. Şahsi kanaatim kısa soluklu, yani sıcakken, içindeki yağ donmadan yenmesi gereken bir yemek olan kebabın en iyi eşlikçisi özellikle yaz sıcağında buz gibi bir biradır. Ama işin ilginç yanı viskinin de özellikle son yıllarda yemeklerde de içilmeye başlanmış olması. Lezzetinin de somon, kurutulmuş etler, çemensiz pastırma, kabuklu deniz mahsülleri gibi başlangıç yemekleriyle iyi uyum gösterdiğini kabul etmek gerekir. Ancak ana yemeklere gelince, kırmızı et olsun, balık olsun, başlangıçlara eşlik etmiş olan viskinin masadaki rolünün sona erdiği de bir gerçek.Yeme içme konusunda herkesin yıllardır sürdürdükleri alışkanlıkları vardır. Bu da kötü birşey değildir. Ancak naçizane tavsiyem yeni şeyleri denemekten çekinmemenizdir. İlk başta kıvırdığınız yukarıdaki örnekler gibi birçok eşleşme hoşunuza gidebilir. Bu da yeme içme dünyanıza zenginlik katar. Ama bunu yaparken yeme içme konusunda yıllardır keyif aldığınız birlikteliklere itiraz edenleri de pek dinlemeyin. Damak sizin damağınız, keyif sizin keyfiniz, hayat sizin hayatınız…

Kaynak: Teoman Hünal – Vatan

#1 Viski

Her ne kadar viskiyi sek içme taraftarı olsam da viskinin yanında bir şey yenilicekse viskiye en çok yakışan şeyler kesinlikle güzelinden kakao oranı yüksek bitter çikolata, yeni kavrulmuş badem ve Küba’dan getirtilmiş puro. Bu 3 şey viski içimine ayrı bir keyif katar

paylaşan

#2 YİYECEK-İÇECEK İLİŞKİSİ

Bence ağır bişey yenildiğinde özellikle et gibi asit içeren kola gazoz ile tüketilmesi bence daha iyi kuru etin yanında viski iyi gidiyor kebabp ve çiğ köftenin yanına da turşu suyu harika gider ama çok tuzlu sevmiyorsanız sodalı ayranıda tercih edebilirsiniz tavuk pilavlada zaten halkın çoğunun yaptığı gibi ayranla içilir kokoreçi ise ayranla tüketende var kolaylada seçim sizin.

paylaşan

#4 Kola

Kola için böyle bir ayrım yoktur. Hemen hemen her yemeğin yanına iyi gider. Birde her insan hayatında bir kez bile olsa iskenderin yanına ayran isterken uyarılmıştır, "iskenderde yoğurt var, kola falan iç" diye. Ama yinede en iyisi olabildiğince az tüketmektir.

paylaşan

#5 Soğuk karlı günlerde sucuk ekmekle ne içilir?

Kar yağdığında ilk akla gelen şeylerden biri hadi sucuk ekmek mangal yapalım deyişidir. Buna imkanınız varsa tadına doyulmaz bir kare ortaya çıkar.Sucuk ekmeğin vazgeçilmezi olan tercihine göre içecek bira en başta gelir. Tabi ki içki tüketmeyen biri olarak size kola tüketmenizi öneririz..

paylaşan

#6 Rakı-Balık-Salata

Ben kesinlikle rakı-balık-salata üçlüsünden şaşmayın diyorum.Soğuk bir kış akşamlarında sahil kenarında yiyeceğiniz bu muhteşem üçlü adını verdiğimiz menü sizin şüphesiz içinizi ısıtacaktır.Hele bide dostlarınız da yanınızdaysa keyfinize diyecek yoktur.

paylaşan

#7 #Baklava

Size bayramların olmassa olmasını söylüyorum.
Baklava ve ayran. Başlarda bana çok garip geliyordu ama babamın her bayram mutfağa gidip köpüklü ayran yanına baklava hazırlaması. Bu bayram ilk defa denedim. Ve çok sevdim. Normalde baklava gibi şekerli ürünler seven birisi değilim ama ayrandaki yoğurt ve tuz şekeri dengeliyor.

paylaşan

#8 efsanee

rakı balık ayrılmaz ama dikkat edin yanına bi de mantar gelmesin. bi keresinde tesadüfen rakı balığın üstüne mantar salatası yemiştim. 3 gün kendime gelemedim diyebilirim.
baklava ayran meselesi ise en çok güneydoğu anadolu da yaygın. yolunuz düşerse mutlaka bir pastanede baklava yiyin. yanında genelde yoğurt ikram ediliyor. ben çok beğenmiştim.

paylaşan

#9 Alışkanlıklarımız doğru olmayabilir mi?

Her yiyeceği kişisel damak tadımıza göre eşleştirdiğimiz içecekler mevcut olsa da, yıllar önce - özellikle ana öğünlerde - yemeğin yanında su dahi içmenin mide asiditesini olumsuz etkileyeceğinden dolayı herhangi bir içmeden tüketilmesi gerektiğini okumuştum. O günden beri yemeğin yanında içtiğim her şey bünyemde minik bir vicdan azabı yaratır oldu :((

paylaşan

#10 Soft İçecekler

Alkol kullanmayan biri olarak tercihim genelde kola ve ayran oluyor.Hatta bazı durumlarda su ile yediğim bile oluyor.Ama bence her yemeğin vazgeçilmez içeceği ayrandır.Hatta son kalan dürümün lokmasını son yudumla birlikte içmenin verdiği zevki hiçbir lüks yiyecek veremez.

paylaşan

#11 #balığınyanındabiranasılolur?

Bu beni düşündürdü, açıkcası biraz seven bir insan değildim yıllardır arkadaşlarıma eşlik için fıçının küçük boyunu söyler içmeye çalışır ısıtır ve asla devam edemezdim buğday birası keşfimden sonra inanılmaz hoşuma gitmeye başladı özellikle guiness ama patates-bira ikilisini buğday biralarını çok yakıştıramıyorum özellikle Guiness yanına ne yakışır bilemediğim için hep çerezle tüketiyorum deneyen olursa tavsiyelerini beklerim 🙂

paylaşan

#12 Ayran mııı

Alkol sadece denemek için kullanmışlığım oldu sanırım bende o kültür pek gelişmediği için devam da etmedi. Genellikle her yemeğin yanına ayran tercih ederim en salaş mekandan en nezihine kadar. Her ne kadar başka tatlar denesem de kendisinden pek vazgeçemem.

paylaşan

#13 Biranın yanında ne olsa yeniyor.

Genel olarak alkollü ve lüks tüketime girebilecek içeceklerden bahsedilmiş. Ben bira sever biri olarak, birayı özellikle aç karna tüketmeyi tavsiye ederim yoksa içilmiyor zaten. Aç karna bira içince de insan doğal olarak açlığını hissediyor. Bu yüzden yanına atıştırmalık vs. denerdik sürekli. En hoşuma giden midye-bira ikilisi olmuştur bunların arasında. Midyeyi normalde pek sevmem ancak alkolün de etkisiyle galiba biranın yanında çok güzel oluyor. Midye bulamadığımız zamanlar da oldu tabi.Fındık, fıstık, çerez ne olursa yeniyor. Yine de bir oturuşta 5'ten fazla içiyorsanız yanında fazla ağır şeyler tüketmeyin. Sonuçları pek iyi olmuyor.

paylaşan

#14 rakı-bira

Yazı bayağı bilgilendirici bir yazı olmuş. Öncelikle teşekkürler bu bilgiler için. Rakı-balık efsanesi bir gerçek evet. Ben balığı birayla daha çok yakıştırıyorum. Etin yemeklerinin yanına gerçekten şarap çok yakışıyor. Roze şarap bir kadeh içtim, gerçekten hafif ve sohbet ortamlarında iyi gidebilecek bir içecek. India Pale Ale birasını bilmiyordum, deneyeceğim tavsiye için teşekkürler.

paylaşan

#15 Eti Şarapla Pişirmek

Alkol kullanmıyorum.Eskiden tek tük tadımlık almışlığım vardır.Ama nedense etin yanında kırmızı şarap veya rakı balık denince sanki 40 yıllık içiciymişimde oo olsada yesek-içsek diyesim geliyor.Özelliklede kırmızı şarap -et ikilisi.Bunun Portekizli sevgili arkadaşım Nuno'nun bize hazırladığı yemekteki etin şarapla pişirildiğinden dolayı olduğunu zannediyorum.

paylaşan

#16 Selin Milör

Benim vazgeçilmezimin listede olamaması acaba sadece ben mi bu şekilde yapıyorum dedirtsede biliyorum ki tek değilimdir 🙂 yani umarım.. Pide-Ayran ikilisini aratmayan (yani benim için) ikili Tavuk-Bira 🙂 Pastırma-Şarap ikilisi de bir diğer favorim.

paylaşan

İçerik Ekle

Resim Video Müzik Metin Gömülü Medya

This field is required
Sil

Görselleri Buraya Sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Görsel Url'si Yapıştır

Dosya boyutu sınırı: 2 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Videoyu buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 10 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Ses dosyasını buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 5 MB.

Processing...

This field is required
Sil

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Desteklenen servisler:

Processing...

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?