Büyük Aşk

Leonardo da Vinci’nin gözde çırağı Bernardino Luini, bir Lombardiya şehri olan Saronno’nun kilisesine yeni freskler çizme işiyle görevlendirilir. İşe koyulan Bernardino, kocasını savaşta kaybetmiş ve bu talihsiz olayın peşi sıra tüm serveti de elinden yitip gitmiş soylu bir kadın olan Simonetta di Saronno ile tanışır ve kadının güzelliği karşısında âdeta deliye döner.

Hayatının en zor dönemlerini geçiren bu kadının güzelliğinden etkilenen Bernardino, Simonetta’nın yüzünü Saronno kilisesinin fresklerinde Meryem Ana’nın yüzü olarak kullanır ve bu güzelliği ölümsüzleştirmeye karar verir. Geride kalan her günle birlikte freskler biraz daha şekillenirken, ressam ve modeli birbirlerine âşık olurlar. Simonetta, Luini için bademlerin özünden yapılan bir içki yaratarak karşılık verir. Ünlü Amaretto di Saronno.

Minnettarlığının ve aşkın sembolü olan kehribar likörü dolu, hoş kokulu ve narin bir şişe. Disaronno efsanesi işte böyle ortaya çıktı: basit bir nezaket jestinden ve gizli malzemelerin eşsiz el yapımı kombinasyonundan.

Yeniden Keşif 

1600’lerde birçok aile kendi likörünü damıtıyordu. Reina, bu ailelerden sadece biriydi ve Giovanni Reina Disaronno’nun eski tarifini yeniden keşfetti. Reina ailesi, keşfettikleri eşsiz formülü bir nesilden diğerine aktararak titizlikle korudu ve sakladı. 

İşletmeye Geçiş

20. yüzyılın ilk yıllarında Domenico Reina, Milano’dan buharlı tramvay hattının yakınında bir mağaza ve atölye açmaya karar verdi. Disaronno Originale’nin üretildiği ve pazarlandığı yer burasıydı.

Disaronno

İkonik Şişe Tasarımı

İlk şişenin klasik bir ilham kaynağı vardı ve şişe geliştikçe kendine özgü ve kusursuz bir kimlik kazanarak ikonik hale geldi.

Patlama Zamanı

İlk büyük ihracat patlaması, 1960’larda, likörün pek çok farklı ülkede sunulduğu ve tanıtıldığı bir uluslararası başarının ardından geldi. Dünyanın her yerindeki müşteriler, Disaronno için tutkulu hale geldi ve halk ürünü aslında beklenenden daha fazla sevdi.

Yaratılışı Sanatı Çalışması

1970’lerde Venedik’in Murano kentinden bir cam ustası, bir sanat eseri yarattı. El yapımı, benzersiz “kare şişe” yumuşak köpüklü camdan yapılmıştı ve tüm dünyada tanınan şimdiki tasarımı oluşturdu.

Mükemmeliyet

Bugün Disaronno, dünyanın en sevilen İtalyan likörü olarak gerçek bir statüye sahip. Ayrıca, ruh halinize uyacak 100’ün üzerinde mükemmel karışımla ve kendisini seven geniş bir kitleyle büyümeye devam ediyor.

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?