in , , , , , ,

Küba’dan bir rom klasiği: Havana Club

Geçenlerde bir seyahate giderken Atatürk Havalimanı’ndaki gümrüksüz mağazada dünyanın en iyi romlarından biri olarak kabul edilen Küba’nın klasik markası Havana Club’ları gördüm.

Havana Club ile ilk tanışmam 80’li yıllarda başlar. O zamanlar bırakın Türkiye’de önemli yabancı havalimanlarındaki mağazalarda bile bu markayı bulmak adeta imkansızdı. Ancak Londra, Barcelona, Paris vb.gibi büyük metropollerin sadece önemli otellerinin barlarında kısıtlı da olsa Havana Club’ları bulabilirdiniz.

HAVANA CLUB’IN GEÇMİŞİ

Kaliteli rom içmeyi sevenlerin markası olan Havana Club’ların geçmişi çok eskilere dayanır. Kristof Kolomb’un 1493’deki ikinci Karayipler seferinde Kanarya Adalarından Küba’ya getirip diktirdiği şeker kamışları yöre ikliminin çok elverişli olması nedeniyle, kısa bir süre sonra rom yapımında kullanılacak dünyanın en iyi şeker alkolünü üretir olmuştu. İspanyol ve Kübalıların puroyla birlikte hayatlarının vazgeçilmez bir parçası olacak bu yeni içkiye 1878’de Havana Club ismi verilmişti. Şeker kamışından üretilen rom Küba’nın ekonomik ve sosyal yaşamıyla o kadar yakından ilişkilidir ki onlar romu ulusal bayrakları kadar severler.

Küba’da rom sadece tek bir hammaddeden o da yüksek aroma ve şeker içeren taze şeker kamışı melasından yapılır.

Havana Club’a eşsiz buke ve lezzetini veren geçmişten günümüze gelen doğal yıllandırma denilen geleneksel üretim metodudur. Havana Club’lar meşe fıçılar içinde yıllandırmayı hızlandırıcı suni yöntemler kullanılmadan doğal olarak bekletilirler. Bu romlar klasik doğal renklerini daha önce içlerinde burbon viskisi yıllandırılan eski Amerikan meşe fıçılarından alırlar. Küba’nın gerçek ve en popüler romu olan Havana Club tam dört asır ülkenin kimlik ve yaşam tarzının bir sembolü olmuştur. Günümüz Küba’sında yaklaşık bir düzine tesiste 60 değişik marka rom yapılmakla beraber bunların bir numarası Havana Club’tır. Satışa sunulmadan önce 3 yıl bekletilen roma ‘beyaz’, 5 yıl bekletilene ‘altın’ ve de ortalama 7 yaşındakilere ise ‘anejo’ denir. Anejolar uzun yıllandırılmalarının sonucu koyu renkli , bal, çiçek, fındık ve fümemsi aromalı, uzun ve vanilya lezzetinde sonu olan enfes romlardır. 15 yıllık ‘ Havana Club Gran Reserva’ ise meyve, baharat, tütün ve bal içeren kesif lezzet paleti ile uzun ve tatlımsı bir sona sahiptir.

Bu içki tartışmasız dünyanın en iyi konyaklarına eşdeğerdir. Ünlü puro dergisi ‘Cigar Aficionado’ 1999 yılında yaptığı bir tadım sonrası Gran Reserva’ya harikulade, Havana Club 3 ve 5 yıllıklara ise çok güzel değerlendirmesi yapmıştı.

Havana’nın Ernest Hemingway ile meşhur olan ‘‘La Bodeguita’’ isimli barının bugün de en aranılan içkisi olan ünlü ‘mojito’ kokteylinin hazırlanmasında yıllardır kullanılan klasik rom Havana Club Silver Dry’dır. Bu kokteylin kolay ve doğru tarifi şişelerin etiketinde yazılıdır. Küba’ya giderseniz bizim rom dediğimiz şeker kamışı mucizesi bu içkiye onların ‘‘ron’’ dediğini unutmayın. Evet bu benzersiz romları ister purolu, ister purosuz denemek için Atatürk Havalimanı’ndan almayı unutmayın.

Kaynak; İbrahim Bilik – Hürriyet

#1 Kaliteli

Biz Türkler için rakı ne kadar önemliyse, Kübalılar için de Havana Clup o kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Kanada’da bulunduğum 4 ay boyunca Kübalı ev arkadaşımdan dolayı su gibi içtiğimi bilirim. 7 yıllık serilerini 15 dolara bulabilirsiniz. Küba’da bu fiyata satılan en kaliteli romlardan birisidir

paylaşan

#2 MOJİTO ve Yapılışı

Küba kokteylleri arasında en ünlüsü Mojito olmakla beraber daha bir dizi çok ünlü Küba kokteyli mevcut: Pina Colada, Daiquiri, Cuba Libre (Özgür Küba), Cuba Bella (Güzel Küba), Bello Monte, Cubanito, Mulata, El Presidente gibi. Bunların hepsinin ortak özelliği içlerinde rom bulunuyor olması. Rom (ki bu ülkede ‘Ron’ adı veriliyor), şeker kamışı özünden yapılan Küba’nın milli içkisi. Örneğin Pina Colada (İspanyolca’da ‘süzülmüş ananas suyu’ anlamına geliyor) ananas suyu, hindistancevizi kreması ve rom karıştırılarak yapılıyor. Cuba Libre, yani Özgür Küba içkisi ise rom ve Coca Cola karıştırılarak yapılıyor. Daiquiri, şeker, limon suyu, Marachino ve rom karıştırılarak yapılıyor. İçlerine de elbette bolca buz konuyor.

paylaşan

#3 Küba güzel yer

Dirty dancing- havana nights diye bir film var. Tarzınıza hitap eder mi bilemem ama ben çok beğenmiştim ve dansa da biraz meraklı olduğum için olsa gerek, Küba’ya gidip gezmek, o enerji ve ortamı görmeyi çok istiyorum. Zaman bulamadığım için gidemedim. Rom hakkında az bilgim var, yıllanma sürelerine göre isimlerinin değişmesi ve isimleri çok ilginç geldi. Güzel yazıymış, bilgilendirme için teşekkürler!

paylaşan

#4 Şeker Kamışındaki Lezzet

Şeker kamışından gelen bu lezzet benim için Kübanın yeni rakısı değeri niteliğinde.Her ne kadar yapılışı bi o kadar zahmetli dahi olsa bu tat için Kübaya kesinlikle gidilmeli.Bence içlerine bolca buz atılması tadını etkiliyor.

paylaşan

#5 Rom

Bacardi ailesinin malvarliginin devrimden sonra Kuba devletine gecmesinin ardindan, daha once bu aile tarafindan kendi adiyla uretilen rom "havana club" adini almistir ve Kuba'da halen bu adla uretilmektedir.

paylaşan

#6 HAVANA CLUB TADINDAN YENMEZ

Puro eşliğinde harika gidiyor.marketten rahatlıkla satın alabilirsiniz .kola ve lim ile beraber, gecenin seyrini bir anda degistirme yetisine sahip delikanli rom cesidi. begenerek tuketiyoruz kendisini.
bu zamana kadar sadece bacardi'nin karaktersiz düm düz beyaz romunu içmiş ve ''rom neymiş yaee'' diyenleri çok rahatça kendine çekebilecek bir romu var bu firmanın.Kaliteli bir rom markasıdır fiyatlarıda uygun

paylaşan

#7 ne heyecanlı amaaa

ölmeden önce yapılacaklar listeme kesinlikle ekledim bile küba ya gitmeyi. gerçekten ne ilginç ülkeymiş. havana club deneyimini yaşamadan ölmek istemiyoruuuum. aslında tam yaşanacak yer. küba da yaşam da çok ucuzmuş. topla bavulunu yerleş küba ya resmen.

paylaşan

#8 #havana

Uzun zamandır küba'yi çok merak ediyordum. Bu yazınızı okuduktan sonra hemen gidesim geldi ya. Kutlamalarıyla, şarkılarıyla, romuyla mutlu eden bir şehir.
Daha önceden araştırmıştım en çok ,
Cubalibre : Küba kokteylleri arasında en basit ve en çok tercih edileni.
Pina Colada : İçine meyve katılan kokteyl.
Mojito : La Bodeguita el Medio barında ön plana çıkan ünlü Küba kokteyli.
Daiquiri .
Saoco.
Canchanchara
Santiago çok merak ediyorummmmmmm

paylaşan

#9 Küba

Küba'nın bu kadar çeşitli ve muhteşem bir yer olduğunu tahmin edemiyordum.Fakat bu yazınızı okuduktan sonra seyehat listeme Küba'yı da ekledim.Havana Club'ı denemek için sabırsızlanıyorum.

paylaşan

#10 Mojito bir tutkudur

Mojitoya bayılırım, uzun yıllardır onlarca belki yüzlerce farklı beach clubta, barda, pubta, restorantta mojito içmişimdir ve bu konuda ağzımın tadını kesinlikle bildiğimi düşünüyorum 🙂 İyi bir mojito için romun miktarı gerçekten çok önemli ve bazı tatil beldelerindeki publarda çok çok kötü romlarla servis edildiğine bizzat şahit oldum. Siz siz olun böylesi güzel bir kokteyli bildiğiniz ve güvendiğiniz bir mekanda deneyimleyin 🙂

paylaşan

#11 Dünya Sigara Yaksa

Dünya sigara yaksa sigara kağıdı çıkarır kübayı sarardı heralde.Çok değişik bir memleket Tütün'ü ünlü İçkisi ünlü.. Bir gitmek lazım oraya :D.Rom'a da şarabın ağırı diyorlardı.Bende Rom'un da üzümden yapıldığını zannederdim.Bilgi için teşekkürler.Güzel bir yazı olmuş.

paylaşan

#12 Rom Kültürü

Burada okuduğum yazılardan yola çıkarak kübanın üretken ve yaratıcı ruhunu bir kez daha tanıma fırsatı bulduk. Romu hep meyve kokteyli gibi hayal ettiğim için utanmadım değil.. 🙂 Olsun öğrenmiş olduk. Verimli bir içerik. Teşekkürler..

paylaşan

#13 #rom

İsmini hak eden 5 tip romu bulunan marka. bunlardan anejo especial 5 yillik, anejo reserva 6, 7 anos adi ustunde 7, cuban barrel proof 10 ve anejo 15 adi ustunde 15 yilliktir. fiyatlar yilla birlikte artarken 15 yilliginin sisesi 250 dolardan fazlaya satılıyor . Bunlarin dışında maximo var kendisi her yil belirli sayida uretilir ve sisesi 1000 dolardan baslar bunlarin disinda seleccion de maestros diye bir serisi vardir, onun hakkında pek bir şey bilmiyorum

paylaşan

#14 Havanaaa

Havana her anında kendinizi bir filmin içerisindeymiş gibi hissetmenize sebep olacak cinsten bir yer. İlk gördüğümde burada harika fotoğraflar çekinilir diye düşündüm de hakkında öğrendiklerim ile daha da ilgimi çekti. Ülkenin ekonomik bağımsızlığı ve Amerika'ya borcu olmayan üç beş ülkeden biri az paramız olur ama özgür oluruz diyorlar bu da gayet etkileyicii

paylaşan

#15 Rom denince

Rom denince aklıma Kaptan Jack Sparrow geliyor istemsiz. Karayip Korsanları serisinde sürekli içtiği için hayatımda hiç içmesem de canım çekerdi. Ancak okuduğum kadarıyla çok sayıda çeşidi varmış. Filmde olduğu gibi fıçıların içinden alınıp içe içe sızılan bir içecek değil. Arkadaşım yurtdışından almıştı ancak o gün viski ve rom arasında bir seçim yapmam gerekti ve viskiyi seçtim. Rom da içelim dedi ama farklı alkolleri karıştırma konusundaki kötü tecrübem engelledi beni. Ancak hala denemek istediğim alkoller sıralamasında var.

paylaşan

İçerik Ekle

Resim Video Müzik Metin Gömülü Medya

This field is required
Sil

Görselleri Buraya Sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

Görsel Url'si Yapıştır

Dosya boyutu sınırı: 2 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Videoyu buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 10 MB.

Processing...

This field is required
Sil

Ses dosyasını buraya sürükleyin

ya da

You don't have javascript enabled. Media upload is not possible.

e.g.: https://soundcloud.com/community/fellowship-wrapup

Add

Desteklenen servisler:

Dosya boyutu sınırı: 5 MB.

Processing...

This field is required
Sil

örneğin: https://www.youtube.com/watch?v=WwoKkq685Hk

Desteklenen servisler:

Processing...

Şikayet

İçeriği beğendiniz mi?